2013-14 Grand Prix Final was a Grand Prix competition during the 2013-14 season, in which only the six highest-performing skaters from the 2013-14 Grand Prix Series were allowed to compete. It was held in Marine Messe Fukuoka in Fukuoka, Japan.
The men's champion, Yuzuru Hanyu , broke the world record score for the short program. In addition, the ice dance silver medalists, Tessa Virtue and Scott Moir , broke the world record scores for the short dance and combined total; both of these records were broken within minutes by the champions of this event, Meryl Davis and Charlie White , who additionally broke the free dance record.
Yuzuru Hanyu of Japan won the men's event, Mao Asada of Japan won the women's event, Aliona Savchenko and Robin Szolkowy of Germany won the pairs' event, and Meryl Davis and Charlie White of the USA won the ice dance event.
Senior Men Results [ ]
Short Program [ ]
Place
Name
Nation
Points
TES
PCS
Deductions
1
Yuzuru Hanyu
Japan
99.84
54.52
45.32
0.00
2
Patrick Chan
Canada
87.47
42.79
44.68
0.00
3
Nobunari Oda
Japan
80.94
41.76
40.18
1.00
4
Han Yan
China
77.75
39.82
38.93
1.00
5
Maxim Kovtun
Russia
68.92
31.42
38.50
1.00
6
Tatsuki Machida
Japan
65.66
26.52
40.14
1.00
Freeskate [ ]
Place
Name
Nation
Points
TES
PCS
Deductions
1
Yuzuru Hanyu
Japan
193.41
102.03
92.38
1.00
2
Patrick Chan
Canada
192.61
97.13
95.48
0.00
3
Nobunari Oda
Japan
175.02
91.58
84.44
1.00
4
Tatsuki Machida
Japan
170.37
88.07
82.30
0.00
5
Maxim Kovtun
Russia
164.32
83.24
81.08
0.00
6
Han Yan
China
154.80
79.02
76.78
1.00
Senior Women Results [ ]
Short Program [ ]
Freeskate [ ]
Senior Pairs Results [ ]
Short Program [ ]
Freeskate [ ]
Senior Ice Dance Results [ ]
Short Dance [ ]
Free Dance [ ]
Panel of Judges [ ]
Senior Men [ ]
Short Program [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Mr. Kenji Amako
Japan
Technical Controller
Ms. Sissy Krick
Germany
Technical Specialist
Mr. Scott Davis
USA
Assistant Technical Specialist
Ms. Olga Baranova
Finland
Judge No.1
Ms. Alla Shekhovtsova
Russia
Judge No.2
Mr. Daniel Delfa
Spain
Judge No.3
Ms. Karen Butcher
Canada
Judge No.4
Ms. Florence Vuylsteker
France
Judge No.5
Mr. Samuel Auxier
USA
Judge No.6
Ms. Sakae Yamamoto
Japan
Judge No.7
Mr. Yumin Wang
China
Judge No.8
Ms. Jarmila Portova
Czech Republic
Judge No.9
Ms. Elke Treitz
Germany
Data Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Replay Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Freeskate [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Mr. Kenji Amako
Japan
Technical Controller
Ms. Sissy Krick
Germany
Technical Specialist
Mr. Scott Davis
USA
Assistant Technical Specialist
Ms. Olga Baranova
Finland
Judge No.1
Ms. Sakae Yamamoto
Japan
Judge No.2
Mr. Yumin Wang
China
Judge No.3
Mr. Samuel Auxier
USA
Judge No.4
Ms. Florence Vuylsteker
France
Judge No.5
Mr. Daniel Delfa
Spain
Judge No.6
Ms. Alla Shekhovtsova
Russia
Judge No.7
Ms. Jarmila Portova
Czech Republic
Judge No.8
Ms. Elke Treitz
Germany
Judge No.9
Ms. Karen Butcher
Canada
Data Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Replay Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Senior Women [ ]
Short Program [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Mr. Robert Rosenbluth
USA
Technical Controller
Ms. Elisabeth Louesdon
France
Technical Specialist
Mr. Shin Amano
Japan
Assistant Technical Specialist
Ms. Eun-Hee Lee
South Korea
Judge No.1
Mr. Yury Balkov
Ukraine
Judge No.2
Ms. Mami Maeda
Japan
Judge No.3
Ms. Gale Tanger
USA
Judge No.4
Mr. Paolo Pizzocari
Italy
Judge No.5
Ms. Ulla Faig
Germany
Judge No.6
Mr. Feng Huang
China
Judge No.7
Ms. Alla Shekhovtsova
Russia
Judge No.8
Ms. Jodi Abbott
Canada
Judge No.9
Ms. Jarmila Portova
Czech Republic
Data Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Replay Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Freeskate [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Mr. Robert Rosenbluth
USA
Technical Controller
Ms. Elisabeth Louesdon
France
Technical Specialist
Mr. Shin Amano
Japan
Assistant Technical Specialist
Ms. Eun-Hee Lee
South Korea
Judge No.1
Ms. Jarmila Portova
Czech Republic
Judge No.2
Ms. Ulla Faig
Germany
Judge No.3
Mr. Yury Balkov
Ukraine
Judge No.4
Ms. Alla Shekhovtsova
Russia
Judge No.5
Mr. Feng Huang
China
Judge No.6
Ms. Jodi Abbott
Canada
Judge No.7
Mr. Paolo Pizzocari
Italy
Judge No.8
Ms. Mami Maeda
Japan
Judge No.9
Ms. Gale Tanger
USA
Data Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Replay Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Senior Pairs [ ]
Short Program [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Ms. Hely Abbondati
Finland
Technical Controller
Mr. Charles Z. Cyr
USA
Technical Specialist
Mr. Simon Briggs
United Kingdom
Assistant Technical Specialist
Mr. Jamie McGrigor
Canada
Judge No.1
Ms. Karen Butcher
Canada
Judge No.2
Ms. Elena Fomina
Russia
Judge No.3
Ms. Tomiko Yamada
Japan
Judge No.4
Mr. Paolo Pizzocari
Italy
Judge No.5
Ms. Elke Treitz
Germany
Judge No.6
Ms. Florence Vuylsteker
France
Judge No.7
Mr. Yumin Wang
China
Judge No.8
Ms. Gale Tanger
USA
Judge No.9
Mr. Daniel Delfa
Spain
Data Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Replay Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Freeskate [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Ms. Hely Abbondati
Finland
Technical Controller
Mr. Charles Z. Cyr
USA
Technical Specialist
Mr. Simon Briggs
United Kingdom
Assistant Technical Specialist
Mr. Jamie McGrigor
Canada
Judge No.1
Ms. Elke Treitz
Germany
Judge No.2
Ms. Tomiko Yamada
Japan
Judge No.3
Ms. Gale Tanger
USA
Judge No.4
Mr. Daniel Delfa
Spain
Judge No.5
Ms. Karen Butcher
Canada
Judge No.6
Ms. Florence Vuylsteker
France
Judge No.7
Mr. Paolo Pizzocari
Italy
Judge No.8
Mr. Yumin Wang
China
Judge No.9
Ms. Elena Fomina
Russia
Data Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Replay Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Senior Ice Dance [ ]
Short Dance [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Ms. Katalin Alpern
Israel
Technical Controller
Ms. Halina Gordon-Poltorak
Poland
Technical Specialist
Ms. Ayako Higashino
Japan
Assistant Technical Specialist
Ms. Maria Tumanovskaya
Ukraine
Judge No.1
Mr. Shawn Rettstatt
USA
Judge No.2
Mr. Walter Zuccaro
Italy
Judge No.3
Ms. Kaoru Takino
Japan
Judge No.4
Mr. David Molina
France
Judge No.5
Mr. Yury Balkov
Ukraine
Judge No.6
Ms. Ulla Faig
Germany
Judge No.7
Ms. Jodi Abbott
Canada
Judge No.8
Mr. Feng Huang
China
Judge No.9
Ms. Elena Fomina
Russia
Data Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Replay Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Free Dance [ ]
Function
Name
Nation
Referee
Ms. Katalin Alpern
Israel
Technical Controller
Ms. Halina Gordon-Poltorak
Poland
Technical Specialist
Ms. Ayako Higashino
Japan
Assistant Technical Specialist
Ms. Maria Tumanovskaya
Ukraine
Judge No.1
Ms. Kaoru Takino
Japan
Judge No.2
Mr. Walter Zuccaro
Italy
Judge No.3
Mr. Feng Huang
China
Judge No.4
Ms. Jodi Abbott
Canada
Judge No.5
Ms. Ulla Faig
Germany
Judge No.6
Mr. David Molina
France
Judge No.7
Mr. Yury Balkov
Ukraine
Judge No.8
Mr. Shawn Rettstatt
USA
Judge No.9
Ms. Elena Fomina
Russia
Data Operator
Ms. Emiko Kitaji
Japan
Replay Operator
Mr. Sarkis Tewanian
Poland
Qualifiers [ ]
Uncommon Deductions [ ]
Sources [ ]
http://www.isuresults.com/results/gpf1314/